Więcej biur w Katowicach

20.09.2019

Rynek biurowy w Katowicach odnotowuje wzrost – w trakcie budowy znajduje się prawie 70 200 m² nowoczesnej powierzchni biurowej.

 

Biurowce w Katowicach (fot. Kris D)

 

Rynek biurowy w Katowicach 6. w Polsce

Oddanie dwóch budynków biurowych w Katowicach przy ul. Brackiej 28 i 28a, wybudowanych przez firmę Opal, o łącznej powierzchni 8400 m², pozwoliło miastu utrzymać pozycję 6. rynku biurowego w Polsce, z całkowitą powierzchnią 527 100 m². Wśród sześciu realizowanych obecnie projektów największą inwestycją jest Face2Face Business Campus składający się z dwóch faz o łącznej powierzchni 46 800 m².

Analitycy Cushman & Wakefield wskazują, że na koniec tego roku nowa podaż może osiągnąć 44 100 m², po realizacji 5 oczekiwanych projektów. Dodatkowo pojawiły się plany realizacji nowych inwestycji biurowych, których oddanie do użytku przewidziano na 2021/2022 r.

 

Polecamy też: 5 najciekawszych biurowców w Polsce

 

Duże zapotrzebowanie na biura w Katowicach

W I połowie br. popyt na biura w Katowicach wyniósł 29 800 m² (+24% r/r), a największe transakcje to: renegocjacje Unilever w Nowym Katowickim Centrum Biznesu (7300 m²), przednajem Perform Group w Face2Face Business Campus I (6400 m²) oraz dwie transakcje (renegocjacja i nowa umowa) Capgemini w budynkach Atrium (5600 m²) oraz Brema (2200 m²).

Dzięki wysokiej aktywności najemców spadła stopa pustostanów do poziomu 7,4% (- 3,4 pp. r/r), która nie miała jednak wpływu na średnie stawki czynszu kształtujące się na poziomie 14,00 euro/m²/miesiąc.

– W minionym półroczu na katowickim rynku biurowym obserwowaliśmy dużą aktywność najemców w zakresie renegocjacji i przedłużeń trwających umów najmu. Najemcy, widząc rosnący popyt i niski wskaźnik powierzchni niewynajętej, zabezpieczają swoje dotychczasowe lokalizacje znacznie wcześniej niż miało to miejsce w ostatnich latach. Wielu deweloperów dostrzegło już zbliżającą się lukę podażową i rozpoczęło przygotowania pod nowe inwestycje – podsumowuje Tomasz Dyba z Cushman & Wakefield.

 

Katarzyna Lipka-Nawrocka

Associate Director w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield

Jan Szulborski

konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield

 

Czytaj także: W Poznaniu najwięcej biur od 10 lat

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.