Zaawansowana technologia i niższe spalanie – nowe ładowarki kołowe Terex

27.03.2015

Terex wprowadza ładowarki kołowe „generacji 2015“ – nowe silniki oraz system sterowania i obsługi „Terex Smart Control“ przyczyniają się do poprawy wydajności pracy.

Na rynek wchodzą 3 nowe modele kompaktowych ładowarek kołowych firmy Terex: TL80, TL100 i ładowarka z wychylnym układem załadowczym TL70S. Ładowarki „generacji 2015“ są produkowane przez Terex Compact Germany w fabryce w Crailsheim. Nowe ładowarki kołowe są wyposażone w silniki Diesla, które z zapasem spełniają wymagania europejskiej normy emisji spalin IIIb (odpowiada normie amerykańskiej EPA Tier 4 final). Wszystkie nowe ładowarki kołowe zostały także wyposażone w system sterowania i obsługi „Terex Smart Control“.

 

 

Nowe silniki odznaczają się w porównaniu do maszyn poprzedniej generacji niższym zużyciem paliwa i znacznie niższą emisją spalin bez jednoczesnego obniżania ich mocy. We wszystkich 3 nowych ładowarkach kołowych zastosowano chłodzony cieczą 4-cylindrowy silnik Diesla z turbodoładowaniem i chłodzonym obwodem recyrkulacji spalin. Silnik konsekwentnie wykorzystuje zasadę „downsizingu“, oferując porównywalną lub nawet wyższą moc przy mniejszej pojemności skokowej.

Nowy silnik o pojemności skokowej 2,9 l osiąga przy nominalnej prędkości obrotowej 2200 min-1 moc 45 kW (61 KM) w modelach TL70S i TL80 i 55,4 kW (75 KM) w modelu TL100. Silnik jest wyposażony w elektronicznie sterowany wysokociśnieniowy układ wtryskowy Common Rail i osiąga maksymalny moment obrotowy 240 Nm (przy prędkości obrotowej 1600 min-1 w modelach TL70Si TL80) oraz 300 Nm (w modelu TL100). W porównaniu do modeli poprzedniej generacji nowe silniki osiągają wyższy moment obrotowy, a komponenty układu napędowego mają wyższą sprawność.

Silniki nie mają filtra cząstek stałych. Pozwala to obniżyć koszty serwisowania. W razie potrzeby można zamontować taki filtr dodatkowo. W porównaniu do silników w modelach poprzedniej generacji, zmieniona została także konstrukcja silników w nowych ładowarkach kołowych – nowo zaprojektowana maska silnika ma o 20% większe szczeliny wentylacyjne, które zapewniają skuteczniejsze chłodzenie komory.

 

 

Drugą zasadniczą zmianą, która wyróżnia ładowarki kołowe „generacji 2015“, jest stworzona od nowa jednostka sterująca i obsługowa. Układ o nazwie Terex Smart Control (TSC) obejmuje nową elektronikę sterującą w połączeniu z nowo zaprojektowanymi instrumentami i joystickiem.

Oprogramowanie umożliwia kierowcy dostosowanie działania ważnych funkcji, np. dostępnej opcjonalnie funkcji tłumienia drgań, do jego indywidualnych preferencji. Menu ma strukturę kafelkową, podobną do stosowanych w smartfonach. Użytkownik może w łatwy i szybki sposób przestawić się na nowy sposób obsługi.

 

 

Także elementy obsługowe, takie jak joystick i przełączniki, zostały zaprojektowane na nowo. Rezultat to lepsza ergonomia i lepsze wyczucie elementów obsługowych i pewniejszy uchwyt. W joysticku zostały zintegrowane dodatkowe funkcje obsługowe, z których można teraz korzystać bezpośrednio, np. trzeci elektroproporcjonalny obwód sterowania do sterowania narzędziami roboczymi. Nowe rozwiązania mają za zadanie poprawić komfort obsługi maszyny. Nowa klawiatura umożliwia obsługę ważnych funkcji ładowarki. Duże przyciski można z łatwością obsługiwać nawet w rękawicach roboczych. Wszystkie ulepszenia zwiększają precyzję, szybkość i płynność ruchów maszyny, przyczyniając się do zwiększenia jej wydajności.

 

Układ hydrauliczny zapewnia dokładne i szybkie cykle robocze oraz równomierny i bezodrzutowy wzrost mocy. We wszystkich 3 ładowarkach kołowych kierowca może obsługiwać osprzęt roboczy za pomocą 4 niezależnych dodatkowych obwodów sterowania. Użytkownik ma do dyspozycji szeroki asortyment łyżek, wideł i szereg narzędzi specjalistycznych. Osprzęt można wymienić dzięki mechanizmowi szybkiej wymiany bezpośrednio z kabiny za pomocą sterowania oburęcznego.

Zaletą w obszarze serwisowania i konserwacji jest łatwiejszy dostęp do komponentów elektrycznych. Wszystkie przekaźniki i bezpieczniki są dostępne z kabiny, a pokrywę serwisową można otworzyć bez użycia dodatkowych narzędzi.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in