Pięćdziesiąt lat systemów zamocowań fischer. Innowacyjność i bezpieczeństwo

19.03.2008

Już od ponad półwiecza Grupa Fischer obecna jest na międzynarodowym rynku zamocowań, a od 11 lat także w Polsce. Jej silną pozycję odzwierciedla obecność oddziałów w 40 krajach.

Wypracowane doświadczenia w technice zamocowań i tradycja marki dają użytkownikom rękojmię dla wysokiej jakości oferowanych wyrobów. W swoich działaniach firma zawsze kładła nacisk na innowacyjność produktów. W jej dorobku jest ponad 1000 wynalazków i opatentowanych rozwiązań technicznych z wielu dziedzin inżynierskich. Wśród nich są obecne m.in. nowatorskie konstrukcje, takie jak nylonowe dyble i kotwy stalowe, techniki mocowań chemicznych oraz kompleksowe systemy przeciwpożarowe i ociepleniowe. Firma fischer przykłada dużą wagę do edukacji swoich klientów w zakresie najnowszych technologii w branży.
Cel ten osiąga poprzez szkolenia w sztandarowym produkcie edukacyjnym, jakim jest Akademia fischer. Od marca Akademia zaczyna swoją działalność również w Polsce.
Fot. 2. System Thermax 10/12

Fot. 3. System Thermax 10/16

 
W tym roku firma fischer obchodzi okrągły jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia działu systemów zamocowań, związany z opatentowaniem i wprowadzeniem na rynek pierwszego nylonowego kołka rozporowego. Posiadaczem patentu był założyciel firmy Pan Artur Fischer. Od tego czasu systematycznie pracujemy na naszą pozycję jednego z liderów w dziedzinie systemów zamocowań na świecie. Stopniowy rozwój naszej firmy pozwolił na przejęcie w latach 80. naszego największego konkurenta na terenie Niemiec, firmy UPAT. Przypomnijmy, że producent ten był prekursorem zamocowań chemicznych przeznaczonych dla budownictwa na rynku europejskim. Technika zamocowań chemicznych opracowana w tej firmie już na początku lat 70. jest dalej rozwijana, co pozwala nam stale umacniać się na rynku profesjonalnych zamocowań do dużych obciążeń. Nasza oferta obejmuje również cały szereg rozwiązań z innych dziedzin techniki zamocowań. Posiadamy między innymi szeroki zakres zamocowań nylonowych, kotew stalowych oraz różnorodne rozwiązania systemowe do montażu instalacji rurowych i wentylacyjnych. Możemy poszczycić się nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie montażu okładzin elewacyjnych z różnorodnych materiałów. Systemy te stają się coraz bardziej popularne również na rynku polskim.
  Systematycznie dbamy o ciągłe uzupełnianie i unowocześnianie naszej oferty, dzięki temu  nasze rozwiązania plasują się w światowej czołówce pod względem jakości i parametrów technicznych. Szczególnie wiele nowych produktów pojawiło się w naszej ofercie w tym roku. Są to zarówno całkowicie nowatorskie rozwiązania nie mające odpowiedników na rynku europejskim, np. system Thermax, jak i cały szereg znanych już konstrukcji, ale o znacznie poprawionych parametrach użytkowych. Przykładem mogą tu być kotwy FBN II, FH II, EAII  lub też nowatorski kołek SXR.
Fot. 1. Przekrój montażu systemu Thermax

 
{mospagebreak}

SYSTEM fischer THERMAX 8/10 oraz fischer THERMAX 12/16
  Szczególną trudność w technikach mocowań sprawiają operacje mocowania i zawieszania detali na elewacjach docieplanych. Ich specyfika objawia się zróżnicowaną wytrzymałością podłoża, gdzie występuje ograniczona głębokość strefy podłoża nośnego zapewniająca stabilność zamocowania oraz strefa „miękkiej” warstwy systemu ocieplenia, którą w praktyce wyznacza grubość izolacji termicznej. Aby detal trwale zamocować w podłożu nośnym, należy najpierw przebić się przez strefę ocieplenia. I tu zaczynają się problemy.
   Projektanci i wykonawcy zalecają użycie w tej strefie elementów dystansowych w postaci klocka drewnianego lub rurki. Wymaga to wycięcia w izolacji odpowiedniej wielkości otworu, co w związku z użyciem dwóch materiałów o różnej przewodności cieplnej prowadzi do powstawania mostków termicznych.  Takie problemy pojawiają się montażu rozmaitych elementów zewnętrznych takich jak: szyldy, tabliczki, billboardy, lampy, żaluzje, markizy, urządzenia techniczne itp.
   Rozwiązaniem może być tutaj nowatorskie mocowanie fischer Thermax. W rozwiązaniu tym użyto trzpienia z gwintem do drewna, który może być montowany bezpośrednio w elementach drewnianych lub w pozostałych materiałach budowlanych za pomocą kołka uniwersalnego. Dla zapewnienia odpowiedniej instalacji należy po wykonaniu otworu rozwiercić izolację używając wiertarki z osadzonym trzpieniem systemu fischer Thermax 8/10. Po wprowadzeniu trzpienia z kołkiem do wywierconego wcześniej otworu dokręca się całość aż do momentu, gdy stożek zrówna się z powierzchnią izolacji. Po dokonaniu regulacji uszczelnia się przestrzeń pomiędzy stożkiem a izolacją termiczną klejem uszczelniającym fischer DK. Element mocowany można zamontować poprzez zainstalowanie w stożku kołka rozporowego SX 5 i przykręcenie elementu za pomocą wkrętu do płyt wiórowych 4,5–5,5 mm. Kolejną możliwością instalacji jest bezpośrednie  użycie wkrętu do płyt wiórowych 6,0 mm, wkrętu samogwintującego 6,3 mm lub śruby z gwintem metrycznym M6/M8. W zależności od rozmiaru mocowania użytkowa długość trzpienia waha się od 5 do 180 mm przy głębokości zakotwienia od 60–70 mm.
  Najbardziej istotnym elementem systemu jest specjalny stożek wykonany z wysokowytrzymałego plastiku zbrojonego włóknem szklanym, który przerywa mostek cieplny zapewniając jednocześnie odpowiednią wytrzymałość połączenia.
  Stożek jest zaopatrzony w specjalne ostrza, które podczas wkręcania powodują wycięcie otworu w izolacji, a co za tym idzie szybką instalację bez użycia specjalnych narzędzi. Zaletą systemu fischer Thermax 8/10 jest szybkość instalacji oraz  możliwość stosowania bez względu na rodzaj podłoża.
  Podstawowa zasada działania systemu fischer Thermax 12/16 jest taka sama jak w systemie opisanym powyżej. Różnica tkwi w technice montażu w podłożu nośnym. W tym przypadku zastosowano połączenie wklejane przy użyciu zaprawy iniek-
cyjnej fischer FIS V 360 S. Ponieważ mocowania chemiczne nie mają ograniczeń zastosowań, dlatego doskonale zdają egzamin w różnych podłożach. Są wykorzystywane do żelbetu, kamienia naturalnego, cegły pełnej oraz gazobetonu. W podłożach słabonośnych, takich jak cegła dziurawka, względnie pustaki, również znajdują swoje zastosowanie. Jeśli weźmiemy pod uwagę ich parametry wytrzymałościowe (wytrzymałość na wyrywanie i ścinanie) oraz geometryczne (odległości krawędziowe oraz osiowe między kotwami), to wypadają najlepiej na tle pozostałych grup zamocowań budowlanych (kotew stalowych, mocowań lekkich oraz uniwersalnych). Montaż rozpoczyna się poprzez wywiercenie otwo-ru w podłożu oraz dopasowaniu długości pręta wklejanego do głębokości wywierconego otworu.
Fot. 4. Kołek SXR

   Następnie rozwiercamy izolację jak w systemie fischer Thermax 10/12 i przedmuchujemy otwór za pomocą sprężonego powietrza, i oczyszczamy szczotką w celu usunięcia wszystkich pozostałości po wierceniu, które po iniekcji mogłyby osłabić zakotwiony element. Następnie umieszczamy w otworze tuleję perforowaną, do której wyciskamy zaprawę iniekcyjną FIS V 360 S. Gwarantuje to wysoką wytrzymałość i zapewnia przenoszenie obciążeń wyrywających dochodzących nawet do 2,5 tony. W tak przygotowanym otworze z tuleją oraz zaprawą umieszczamy Thermax i regulujemy za pomocą klucza. Szczeliny pomiędzy plastikowym stożkiem a izolacją wypełniamy klejem uszczelniającym. Do tak zamocowanego łącznika dokładamy mocowany element i przykręcamy za pomocą śruby metrycznej.

{mospagebreak}

KOŁEK  SXR
  Jest to pierwszy kołek nylonowy z aprobatą europejską ETA. Jego olbrzymią zaletą jest możliwość montażu w różnych materiałach budowlanych, zarówno pełnych, jak i ściennych.
  Kołek ten dostępny jest w trzech różnych wersjach – z trzema rodzajami wkrętów. Jego dużą zaletą jest wysoka wytrzymałość przewyższająca parametry innych rozwiązań  dostępnych na rynku. Istotnym elementem jest mała siła potrzebna  przy wkręcaniu kołka oraz duży moment, jaki uzyskuje się przy jego  dokręcaniu. Kołek posiada również zabezpieczenia przed wbiciem oraz obrotem w otworze.
AKADEMIA fischer
  Zdając sobie sprawę, że prawidłowe i optymalne projektowanie oraz stosowanie naszych produktów wymaga niejednokrotnie fachowej wiedzy, systematycznie dbamy o szkolenia zarówno wśród naszych dystrybutorów i firm budowlanych, jak też w biurach projektów. Na terenie całej Polski posiadamy liczną sieć autoryzowanych punktów handlowych o statusie fischer
CENTRUM. Są to firmy, z którymi ściśle współpracujemy, a ich personel jest przez nas systematycznie szkolony w celu jak najlepszej obsługi naszych klientów.  W związku z tym w polskim oddziale naszej firmy powstał niedawno nowy dział – fischer AKADEMIA. Odbywające się tam szkolenia poruszają różnorodną tematykę z dziedziny szeroko pojętej techniki zamocowań. Uczestniczą w nich zarówno przedstawiciele naszej sieci handlowej, jak też projektanci i osoby stosujące nasze rozwiązania w praktyce. Szczegółowy program szkoleń oraz terminy spotkań znajdują się na naszej stronie internetowej www.fischerpolska.pl w dziale fischer AKADEMIA. Każdy zainteresowany tą tematyką może zarejestrować się wypełniając formularz rejestracji.
 
Maciej Sieja
Paweł Podstolak
 
Fischerpolska Sp. z o.o.
ul. Albatrosów 2
30-716 Kraków
tel. 012 290 08 80
fax 012 290 08 88
www.fischerpolska.pl
info@fischerpolska.pl

ZAMÓW PRENUMERATE

Artykul zamieszczony 
w „Inzynierze budownictwa”, 
marzec 2008 r. 
 
 
 
 
 
 

 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in