Kolorowe ulice

17.10.2008

Wygląd elewacji naszego domu jest równie ważny, co wnętrze. Niestety, często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji budynku z zewnątrz, przez co kolory blakną i tracą kolor zmieniając się w szaro-bure.

Co gorsza, nieodpowiednie przygotowanie podłoża i niewłaściwa aplikacja powłoki często kończy się nieodwracalnymi w szkutach zniszczeniami – farba łuszczy się i odpada, co z pewnością nie podkreśla urody budynku. Produkty elewacyjne np. marki Sigma pomogą odpowiednio zadbać o elewację tak, aby przez lata cieszyła nas estetycznym wyglądem i wzbudzała podziw.

Fasady maluje się zazwyczaj rzadko, a malowanie powtarzane jest po kilku czy kilkunastu latach. Dlatego tak ważne jest, aby do ich pokrycia wybrać jak najlepsze produkty, które zapewnią niezmienny efekt oraz ochronę elewacji na długie lata.
Dobrym systemem na stare i nowe, otynkowane budynki może być system produktów silikonowych Siloxan.
Każda malowana powierzchnia, przede wszystkim ściany zewnętrzne, muszą zostać odpowiednio przygotowane. Sigma Siloxan Fix oraz Synfix są transparentnymi gruntami stworzonymi na bazie żywic silikonowych, używanymi przed malowaniem. Wzmacniają podłoże i wyrównują jego chłonność.
Sigma Siloxan Synfix to rozpuszczalnikowy, bardzo łatwy w malowaniu produkt. Polecam szczególnie jego stosowanie w systemie z farbami Sigma Siloxan Topcoat lub Indurin. Grunt ten przeznaczony jest do stosowania na pylące podłoża z cementu azbestowego i wapiennego, cegły, tynku oraz powierzchnie mocno absorbujące wilgoć – mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.

Z kolei Sigma Siloxan Fix to wodorozcieńczalny grunt na bazie żywic silikonowych, zalecany do podłoży w dobrym stanie, tynków mineralnych oraz systemów ocieplania ścian zewnętrznych budynków.
Użycie właściwego gruntu zapewnia większą trwałość nałożonej farby oraz jej lepsze krycie. Jeśli chcemy, aby farba rozkładała się równomiernie i nie tworzyła przebarwień, powinniśmy dokładnie zagruntować całą powierzchnię. {mospagebreak}
Marka Sigma proponuje różne rodzaje technologicznie zaawansowanych, wydajnych farb fasadowych. Każda z nich posiada specyficzne właściwości, dzięki którym możemy idealnie dopasować farbę do elewacji i do naszych potrzeb.
Na przykład, farba silikonowa Sigma Siloxan Topcoat  tworzy jedną z najtrwalszych, samo zmywalnych powłok elewacyjnych, a   Sigma Indurin matową, przepuszczalną dla pary wodnej powierzchnię.

Sigma Siloxan Topcoat stworzona została na bazie emulsji z żywic silikonowych. Jest to doskonale przyczepna farba wykończeniowa, która może być stosowana także do konserwacji zabytków. Natomiast WDVS Renosil to wysoce paroprzepuszczalny produkt do malowania nowych oraz renowacji starych, nieuszkodzonych systemów ociepleń. Powłoki silikonowe charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością oraz bardzo małym podciąganiem kapilarnym wody, co wpływa na zmniejszenie zawilgocenia budynku i w optymalnym stopniu zapobiega stratom energii.
Sigmafacade Topcoat to znakomita farba akrylowa, bardzo odporna na wodę oraz zanieczyszczenia i kurz. Może być stosowana także we wnętrzach, zwłaszcza w miejscach o wyjątkowym obciążeniu ruchem.
Kiedy malować elewację?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w naszych warunkach klimatycznych ważna jest wilgotność powietrza (brak opadów) poniżej 70 % i temperatura (nie może być ani za niska, ani za wysoka). Należy, więc bacznie obserwować pogodę z wyprzedzeniem kilkudniowym i tak planować prace żeby w razie potrzeby ochraniać świeżo malowane ściany przed deszczem czy mrozem. Często późna wiosna i wczesna jesień to najlepsze okresy do malowania. Spotykamy się czasami z twierdzeniem, że zima w naszym kraju od paru lat jest coraz łagodniejsza i okres prac na fasadach można wydłużyć w nieskończoność. Nic bardziej błędnego, niskie temperatury w nocy i przymrozki nad ranem oraz opady powodują błyskawiczne uszkodzenia świeżych powłok malarskich. Producent umieszcza zresztą na opakowaniach informacje o granicznych temperaturach, w których można prowadzić prace malarskie, mając na myśli temperatury podłoża a nie powietrza.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in