Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jak ocieplić dom energooszczędny?

08.03.2019

 

Ocieplanie ścian

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła Uc ściany nie może być wyższy niż 0,23 W/(m²K), a w roku 2021 planowane jest obniżenie tej wartości do 0,20 W/(m²K). Bardzo niską wartość współczynnika przenikania ciepła Uc najłatwiej jest uzyskać budując ściany warstwowe, złożone z muru nośnego i warstwy izolacji o odpowiedniej grubości. To właśnie od ocieplenia w największym stopniu zależy komfort cieplny. Żeby współczynnik Uc ściany osiągnął wartość 0,20, zwykle trzeba ją ocieplić 14-18 cm wełny lub styropianu (zależnie od tego, jaki materiał zostanie użyty na budowę ściany nośnej). W domach energooszczędnych ściany powinny być jednak cieplejsze. Już zastosowanie warstwy ocieplenia o grubości 20 cm da dobre rezultaty, a można ją zwiększyć jeszcze bardziej. W domach pasywnych  grubość warstwy wełny mineralnej może mieć nawet 40 cm.

 

Ocieplenie dachu

Współczynnik przenikania ciepła Uc dla dachu nie może być obecnie wyższy niż 0,18 W/(m²K); za niespełna 2 lata planowane jest obniżenie maksymalnej wartości Uc do 0,15. Konieczna jest więc grubsza izolacja niż dla ścian zewnętrznych. Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto zaizolować dach znacznie lepiej niż się wymaga. Grubość standardowego ocieplenia, zapewniająca przepisowy współczynnik izolacyjności cieplnej wynosi około 25 cm. Jeśli zastosujemy ocieplenie dachu o grubości 30-40 cm, to przy materiale o dobrych właściwościach termoizolacyjnych współczynnik Uc może mieć zaledwie 0,10 W/(m²K). To przyniesie znaczne korzyści. Zimą pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu, a  latem  poddasze nie będzie się przegrzewać.

Właściwie wykonana izolacja dachu zapobiega również wykraplaniu się pary wodnej, która może powodować zagrzybienie drewnianej konstrukcji więźby oraz pogorszenie jej właściwości konstrukcyjnych. Dobre ocieplenie dachu jest więc warunkiem nie tylko oszczędnego gospodarowania energią, ale także trwałości domu.Czym izolować?

Do dachu, ścian, podłóg, instalacji - do każdej sytuacji i technologii można dobrać wyrób z wełny mineralnej z szerokiej gamy produktów pięciu producentów działających w Polsce.

 

W wielu aplikacjach, np. w dachu skośnym, ocieplenie wełną jest najtańsze spośród innych rozwiązań izolacyjnych o tej samej skuteczności, czyli o identycznym oporze cieplnym. A tam, gdzie kosztuje nieco więcej, wełna mineralna daje więcej korzyści niż inne materiały izolacyjne. Dzięki izolacji cieplnej z wełny mineralnej – szklanej lub skalnej, można zapewnić w mieszkaniach większy komfort cieplno-wilgotnościowy, lepszą akustykę i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo pożarowe. Dwa pierwsze czynniki mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, ostatni może zadecydować o tym czy będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.

 

Zdecydowana korzyść z ociepleń z wełny mineralnej to bezpieczeństwo pożarowe, ponieważ wełna jest niepalna. Wełny mineralne – szklane lub skalne, mają najwyższe klasy reakcji na ogień według europejskiej klasyfikacji ogniowej, co oznacza że takie materiały klasyfikowane są jako niepalne i w odróżnieniu od izolacji palnych (choć samogasnących, na przykład o klasie reakcji na ogień E), w żadnej sytuacji nie wspomagają rozwoju pożaru i nie rozprzestrzeniają go. Klasyfikowane jako A1, nie wytwarzają trującego dymu, który jest największym zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.

Wyroby z wełny mineralnej, dzięki swej trwałości, zachowują właściwości izolacyjne przez cały okres użytkowania. Takie ocieplenie jest odporne na starzenie i utratę własności z powodu reakcji z czynnikami chemicznymi lub biologicznymi  Dzięki swym właściwościom wełna mineralna szklana lub skalna, zmniejsza ryzyko zatrzymywania wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów, co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 

CZYTAJ TAKŻE: Trwałość wełny mineralnej

 

Źródło: Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube