Innowacyjny materiał TechnoNICOL w walce ze smogiem

20.11.2017

Bardzo alarmujące są doniesienia dotyczące intensywności smogu nad Polską. Rozwiązanie tego problemu zależy nie tylko od odpowiedniej regulacji ruchu drogowego oraz emisji przemysłowych, ale również od umiejętnego wykorzystania innowacyjnych technologii.

Głównym źródłem śmiertelnego zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi jest ogrzewanie domowe. Kolejne pozycje to transport drogowy oraz przemysł. Przekroczenie limitów unijnych dotyczących zawartości w atmosferze szkodliwych substancji, to bolączka aż 22 na 28 krajów do niej należących. Od 2015 r. wobec tych państw, w tym również Polski, Komisja Europejska wszczęła działania prawne.

Jedną z najbardziej toksycznych substancji wpływających na jakość powietrza są tlenki azotu NOx. Tlenek azotu jest gazem toksycznym. Przyczynia się do rozwoju efektu cieplarnianego i niszczy warstwę ozonową atmosfery. Ma także bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Redukcja NOx to prawdziwe wyzwanie. Można osiągnąć to na kilka sposobów.

Z jednej strony możemy regulować ruch drogowy i ograniczać emisje przemysłowe. Konieczne jest także umiejętne wykorzystywanie innowacyjnych technologii, przyczyniających się do poprawy stanu powietrza naszych miast i miasteczek. Jednym ze sposobów na poprawę jakości atmosfery jest stosowanie w budownictwie materiałów prawdziwie ekologicznych i proekologicznych.

W laboratoriach koncernu TechnoNICOL od dłuższego czasu trwały prace nad wszechstronnym materiałem hydroizolacyjnym dbającym także o równowagę ekologiczną w środowisku.

 

 

Najnowszy produkt firmy, zgrzewalna papa TechnoNICOL ENVIRO AIR, dzięki funkcji rozkładu cząstek tlenków azotu może być doskonałym pomocnikiem w walce z zanieczyszczeniem powietrza, którym oddychamy. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom materiał chroni nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także redukuje stężenie szkodliwych tlenków azotu (10 razy bardziej niebezpiecznych od tlenków węgla), będąc tym samym produktem wyjątkowo przyjaznym dla środowiska. Dzięki specjalnym właściwościom 2000 m² materiału dachowego Enviro Air użytego na jednym budynku usuwa równowartość tlenku azotu wytwarzanego przez 80 samochodów. Taką redukcję szkodliwych substancji generuje 2300 m² terenów zielonych. Głównym czynnikiem walki z tlenkami azotu NOx jest dwutlenek tytanu, wzmocniony specjalistycznymi spoiwami. Taki zestaw nanoszony jest na powierzchnię materiału, dzięki czemu nie narusza się technologii produkcji, uzyskując przy tym gwarantowane połączenie posypki ze spoiwem. W końcowym efekcie uzyskujemy redukcję tlenków azotu w powietrzu.

 

 

Istota procesu polega na utlenianiu substancji na powierzchni katalizatora pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Szkodliwe zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne podlegają adsorpcji na powierzchni TechnoNICOL ENVIRO AIR. Aktywacja procesu następuje, gdy słoneczne promieniowanie UV pada na cząstki dwutlenku tytanu, uwalniając energię niezbędną do rozpadu cząstek tlenków azotu i innych zanieczyszczeń. Resztki reakcji zostają wypłukane przez wodę deszczową.

Użycie pap wykonanych w technologii ENVIRO AIR daje szansę na aktywne i niedrogie usuwanie z powietrza szkodliwych związków chemicznych. Jest to szczególnie istotne w kontekście dynamicznie rozwijającego się budownictwa mieszkalnego oraz sektora przemysłowo-magazynowego.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in