Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Geotkaniny czy geosiatki?

31.12.2018

Wbrew pojawiającym się w niektórych artykułach krytycznym opiniom geotkaniny zdobyły rynek budowlany właśnie przez pełnienie czterech funkcji jednocześnie (rys. 2). Umiejętne wykorzystanie ich właściwości pozwala na w pełni satysfakcjonujące projektowanie nie tylko zbrojenia podstawy nasypów w ekstremalnych warunkach, ale także budowę murów oporowych i stabilizację stromych skarp. Fot. 3-5 ilustrują wybrane przykłady.

We wszystkich zastosowaniach geotkanin występuje zjawisko kotwienia, tarcia i wzbudzonej wytrzymałości na zerwanie. Należy pamiętać, że podstawowa zasada blokowania (tarcia) geotkanin opiera się na wywołaniu tarcia w ośrodku gruntowym poddanym naprężeniom.

Z badań własnych i uzyskanych wyników w aparacie skrzynkowym (skrzynka 1000 cm2) oraz badań LCPC z Paryża wynika, że grubość warstwy „przyściennej” dla gruntów drobno- i średnioziarnistych (piaski, pospółki) wprzęgniętej do współpracy z geotkaniną podczas jej wyciągania jest praktycznie stała i wynosi ok. 20 średnic zastępczych d60 cząstek gruntu zastosowanego do kontaktu. Przykładowo dla piasku będzie to ok. 20 mm. Dodatkowo należy również wspomnieć o sprawności układów gruntowo-geotkaninowych wg tab. 1, w tym zestawieniu wyników rozpatrywanymi gruntami w kontakcie z geotkaninami są piaski.

W dalszej części będzie można to zestawić ze sprawnościami dla geosiatek.

 

Tab. 1. Wyniki testów bezpośredniego ścinania dla geotkanin [3]

Rodzaj geotekstyliów

Piasek do betonu

Φ = 30°

Piasek o okrągłych ziarnach 

Φ = 28°

Piasek pylasty

Φ  = 26°

Geotkanina monofilamentowa

26° (84%)

-

-

Geotkanina z ciętej folii

24° (77%)

24° (84%)

23° (87%)

Geowłóknina zgrzewana

26° (84%)

-

 

Geowłóknina igłowana

30° (100%)

26° (92%)

25° (96%)

 

 

Fot. 5. Zbrojenie wysokich skarp na dojazdach do przeprawy przez rz. Odrę w Szczecinie

 

Rys. 3. Trajektorie przemieszczeń znaczników umieszczonych w warstwie piasku podczas testu pull-out w aparacie skrzynkowym (1000 cm2)

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube