Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Case Study - Fundamenty Centrum Praskiego Koneser

Artykuł sponsorowany

03.12.2018

 

Wybór technologii

W kontekście zabezpieczenia głównego budynku wybraliśmy technologię ścian szczelinowych. Jej zastosowanie było konieczne po to, aby zminimalizować przemieszczenia ścian. Jako dodatkowe zabezpieczenie wybraliśmy rozparcie się stropami rozpierającymi zamiast standardowymi rozporami stalowymi.

Jako zabezpieczenie zabytkowych fasad zastosowaliśmy podbicie fundamentów metodą jet grouting na zewnątrz budynku i w środku. Wnętrze dodatkowo wzmocniliśmy palisadą wykonaną z mikropali. Przez ograniczoną skrajnię wewnątrz konstrukcji mieliśmy niewiele opcji na dobór technologii i sposobu jej wykonania.

Do zabezpieczenia wykopu pod budynek D zaprojektowaliśmy ściankę berlińską, która w sąsiedztwie żurawia musiała być dodatkowo kotwiona.

 

 

REALIZACJA

Etapy realizacji prac

  1. W pierwszym etapie zaczęliśmy prace pod budynkiem J. Tutaj naszym zadaniem było zabezpieczenie wykopu od zewnątrz i wewnątrz budynku, jak również zabezpieczenie stateczności zabytkowej fasady poprzez wzmocnienie fundamentów budynku.
  2. Następnie zajęliśmy się symultanicznie pracami przy budynkach F, H, O i P, czyli główną obudową wykopu. Zgodnie z sekwencją prac charakterystyczną dla technologii ścian szczelinowych wykonaliśmy murki prowadzące, ściany szczelinowe oraz oczep.
  3. Następnie wróciliśmy z frontem robót na budynek J, aby wykonać wewnątrz mikropale, które były zabezpieczeniem wykopu pod konstrukcję w środku budynku.
  4. W tym samym czasie były prowadzone prace związane z wykopem pod głównym budynkiem usytuowanym pomiędzy obiektami F, H, O i P. W trakcie prac ziemnych były wykonywane pale pod słupy tymczasowe, stropy rozpierające. Po realizacji wykopu do poziomu płyty fundamentowej wykonaliśmy mikropale kotwiące, które miały za zadanie zabezpieczenie płyty przed wyporem do góry.
  5. Na koniec została zrealizowana ścianka berlińska jako zabezpieczenie wykopu pod budynek D.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube