Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2040 r.

20.03.2019

Elastyczne i inteligentne przestrzenie biurowe, wsparcie sztucznej inteligencji w życiu codziennym – tak będzie za ponad 20 lat – wynika z analizy firmy doradczej CBRE.

 

Tereny zielone w centrach biznesowych zapewnią uprawy na dachach i ścianach

 

W stronę nowoczesnych technologii

CBRE przeanalizowało działania przedsiębiorstw oraz aktualne globalne trendy biznesowe i społeczne, których wpływ obserwować będzie można także na polskim rynku. Na tej podstawie przygotowano raport „Portfolio 2040” prognozujący główne przemiany na światowym rynku w kolejnych dwóch dekadach. Wśród nich znalazły się m.in. uelastycznienie procesów biznesowych i udoskonalenie umiejętność natychmiastowego dostosowania się do zmian zachowań konsumenckich. Inną kluczową zmianą będzie też dynamiczny wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii. Jak wynika z wcześniejszych badań CBRE, aż 69% firm w Polsce zdaje sobie sprawę, że w najbliższych latach innowacje zaczną mieć ogromny wpływ na prowadzoną przez nie działalność biznesową, a 62% z nich planuje inwestycje w technologie związane z nieruchomościami.

 

Elastyczność dzięki inteligentnym budynkom

– Przewidujemy, że nadchodzące dekady będą charakteryzować się powszechną otwartością na ciągle zachodzące zmiany. Według analiz CBRE, dane zmienią sposób, w jaki organizacje porozumiewają się ze swoimi klientami, pracownikami i resztą świata. Dzięki niezakłóconemu obiegowi informacji podaż będzie przewidywać i odzwierciedlać popyt, a inteligentne budynki same będą tworzyć i dostosowywać swoje przestrzenie pod najemców – komentuje Joanna Mroczek, szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Obecnie niektóre organizacje eksperymentują instalując cienkie ścianki działowe wydzielające przestrzenie, które można szybko zlikwidować. W roku 2040 inteligentne budynki same będą wprowadzać takie zmiany. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, gdzie potrzeby użytkowników (najemców) będą na bieżąco analizowane i prognozowane, a przestrzeń odpowiednio do nich dostosowana. Co za tym idzie, umowy najmu będą zawierane na krótszy czas i będą bardziej elastyczne. Będziemy mieli do czynienia z większą otwartością na pracę w dzielonych przestrzeniach – nawet w przypadku konkurujących ze sobą podmiotów. Elastyczne aktywa stanowić będą nawet 50% portfeli firm.

 

Polecamy też: 5 miast w 100% z OZE

 

Inteligentne budynki będą same wprowadzać różne zmiany

 

„Społeczności spółdzielcze”

W ciągu kolejnych 20 lat będziemy mieć do czynienia z zakupami pod kątem stworzenia odpowiedniego portfela aktywów. Zamiast inwestować w zakup konkretnych budynków, firmy kupować będą przestrzeń o różnych funkcjach w ramach większej liczby obiektów. Może to doprowadzić do sytuacji, w której wynajmujący tworzyć będą pewnego rodzaju społeczności spółdzielcze łączące portfolia o różnych funkcjach, co pozwoli im na przyciągnięcie do ich nieruchomości zupełnie nowego rodzaju najemców.

 

Zrównoważony rozwój zmieni architekturę miast

Szacuje się, że po 2040 r. liczba ludności na świecie przekroczy 9,2 mld, z czego ponad 65% będzie mieszkało w miastach.

– W przyszłości drony, nowe środki transportu jak Hyperloop i pojazdy autonomiczne całkowicie odmienią czas i sposób dojazdów do pracy oraz oblicza miast. Praca zdalna będzie codziennością, jednak ludzie nadal będą odczuwać potrzebę doznawania wrażeń dostarczanych przez megamiasta, które pojawią się na naszych mapach – komentuje Joanna Mroczek. – Dzięki zielonym przestrzeniom i rolnictwu miejskiemu zrównoważony rozwój stanie się faktem. Produkcja energii z odnawialnych źródeł będzie normą, ponieważ nowoczesne nieruchomości będą miały zdolność autonomicznego jej wytwarzania i dzielenia się nią z innymi budynkami.

Wiele wskazuje na to, że ochrona środowiska i zrównoważony rozwój będą stawiane na pierwszym miejscu. W 2040 r. firmy będą świadome, że rozsądne korzystanie z zasobów i energooszczędność przy jednoczesnej redukcji kosztów oraz ochronie środowiska ma bezpośredni wpływ na komfort ich pracowników.

Zapotrzebowanie na tereny zielone w centrach biznesowych zapewnią uprawy na dachach, ścianach budynków, w piwnicach, na byłych parkingach, które nie będą potrzebne dzięki autonomicznym pojazdom oraz ulepszonemu transportowi publicznemu.

 

Czytaj też: Nowe technologie w budownictwie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.