Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Powstaje nowy budynek ASP w Warszawie

29.09.2011

We wrześniu br. rozpoczęto kolejny etap budowy nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych oraz rozbudowy istniejącego gmachu przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie. Na terenie budowy pojawił się ciężki sprzęt, m.in. wiertnica do wykonywania pali fundamentowych. Równolegle, prowadzone są prace remontowe wewnątrz istniejącego budynku.

Bieżący etap inwestycji polega na wzmacnianiu fundamentów pod istniejącym gmachem metodą jet-grounting, jak również głębokim fundamentowaniu nowego budynku oraz nadbudowie konstrukcji stolarskiej istniejącego obiektu. Na terenie budowy pojawił się sprzęt ciężki, m.in. wiertnica do wykonywania pali fundamentowych zdolna do pracy w każdych warunkach geologicznych. – Wiertnica robi ogromne wrażenie, gdyż swoją wysokością dorównuje Kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie – powiedziała Katarzyna Błesznowska, Rzecznik Prasowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Fundamenty palowe są stosowane w celu przekazania dużych, skoncentrowanych obciążeń na głębsze warstwy podłoża gruntowego. Wiertnica może wiercić otwory na głębokość kilkunastu metrów. Wzmacnianie fundamentów pod istniejącym gmachem ASP w Warszawie potrwa przez ok. 3 miesiące. Na budowie trwają też prace związane z montażem nowej instalacji centralnego ogrzewania. Następnym krokiem będą dalsze prace związane z wznoszeniem nowego budynku ASP oraz kontynuacja remontu wewnątrz starego gmachu.

 

 

Nowy budynek w części frontowej liczyć będzie pięć kondygnacji, zaś w głębi działki będzie wyższy – ponad główny korpus wystawać będzie bryła auli. Nowy obiekt łączyć się będzie z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, jak również poprzez hall na niskim parterze. Pomiędzy nowym i starym budynkiem zaprojektowano dziedziniec, który rozszerzając się w stronę ulicy, pozwoli wyeksponować północną fasadę już istniejącego, zabytkowego gmachu. Dziedziniec stanowić będzie przestrzeń półpubliczną, o funkcjach ekspozycyjnych. Odbywać się będą na nim między innymi wystawy studentów uczelni.

W nowym budynku zlokalizowanym w pobliżu skrzyżowania z ulicą Tamka uczyć się będą studenci Wydziału Rzeźby, Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, tworzonego obecnie Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji. W kompleksie znajdą się aula, sale wykładowe, pracownie i pomieszczenia techniczne. Realizacja projektu spowoduje zmiany jakościowe i ilościowe w ofercie edukacyjnej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz pozwoli na realizację szeregu nowych przedsięwzięć i zwiększenie skali dotychczasowej działalności.

 

 

Podstawowe dane dotyczące inwestycji

Całkowita wartość projektu realizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie wynosi 65 542 248,26 zł. Projekt odpowiada ściśle kryteriom działania 11.3 „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w którym przewidziano do realizacji projekty polegające w szczególności na budowie, rozbudowie oraz remontach szkół i uczelni artystycznych. Projekt pn. „Budowa nowego budynku oraz rozbudowa istniejącego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (kwota: 41 142 507,79 zł – 62,77%) oraz otrzymał dotację celową z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (kwota: 24 399 740,47 zł – 37,23%).

Autor projektu architektonicznego: Jems Architekci Sp. z o.o. (Warszawa)

Inwestor zastępczy: Project Management Intertecno Sp. z o.o. (Warszawa)

Generalny wykonawca: konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano Usługowe DORBUD S.A. (Kielce) oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe INTERBUD

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube