Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Polacy budują domy modułowe w Norwegii

01.10.2018

Największy moduł w budynku F

Szerokość: 5,3 m

Długość: 15,8 m

Wysokość: 3,85 m

Powierzchnia: 84 m2

Waga: 35 t

 

Moduły powstają i są wykończane „pod klucz” w wielkich halach fabryki domów Bielsku Podlaskim, gdzie kontrolowane warunki sprzyjają wysokiej jakości produktu. Po wyprodukowaniu oddzielnie podłóg, ścian i stropów następuje złożenie modułu i montaż instalacji: elektrycznej, wentylacyjnej, grzewczej, drzwi, okien. Moduły są wyposażane w oświetlenie (te dla opisywanej inwestycji - w ekologiczne oświetlenie ledowe), meble łazienkowe i kuchenne, sprzęt AGD. Jeden moduł to w przypadku prezentowanej inwestycji często nawet dwa mieszkania, większe składa się z 1,5 lub 2 modułów połączonych ze sobą. Przetransportowane (transport wielkogabarytowy lądem, a następnie kontenerowcem) moduły od razu są montowane - ustawiane (W Tønsberg przy użyciu 500-tonowego dźwigu) - jeden na drugim jak klocki na przygotowanych wcześniej betonowych fundamentach, tworząc bryłę budynku.

 

 

W przypadku pięciokondygnacyjnego budynku montaż trwa 3-4 dni. Najwyżej stawiane moduły przyjeżdżają z gotowym już dachem. Wykorzystuje się te same zawiesia co w czasie transportu. Poziomą warstwę oddzielającą moduły stanowi warstwa ślizgowo-akustyczna - sklejka/przekładka akustyczna/sklejka. Odpowiednie moduły są łączone, standardowo w pionie i w poziomie pasami sklejki. Po montażu modułów następuje trwający ok. czterech miesięcy etap montażu zewnętrznych elementów budynku - balkonów, ścianek trejażowych itp. oraz wykańczania wnętrz. Przy budynku F od kwietnia pracuje dwudziestokilkuosobowa ekipa z Polski (w tym pięć osób nadzoru).

 

 

Wnętrze mieszkania (modułu)

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube