Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podkarpackie lotniska

14.12.2007

90 mln euro – to kwota jaką do 2013 roku mają pochłonąć inwestycje w lotniska na Podkarpaciu.

Jak informuje Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za transport i infrastrukturę - wszelkimi możliwymi siłami będziemy inwestować w lotnisko w Rzeszowie.
Lotnisko usytuowane 10 km za granicami miasta i sąsiadujące z planowaną autostradą A4 oraz dwoma drogami krajowymi łączącymi region z Radomiem i Lublinem, jest jedynym portem lotniczym w południowo-wschodniej części kraju z pasem startowym o długości 3,2 km, które  może przyjąć wszystkie typy samolotów.
56 mln euro lotnisko w Jasionce ma zapewnione ze środków UE w ramach rządowego „Infrastruktura i środowiska”, gdyż znajduje się na szlaku transeuropejskiego korytarza transportowego. Natomiast kolejne 23 mln euro władze województwa zarezerwowały w regionalnym programie operacyjnym.  To jednak nie jedyne zarezerwowane środki w regionalnym programie. Jak mówi marszałek Rzońca - dla portu w Krośnie zarezerwowaliśmy w regionalnym programie 15 mln euro. Zarówno to lotnisko, jak i lokalne porty w Milcy czy Turni mogłyby być wykorzystane do szkolenia pilotów.
Poza tym, jak przekonuje B. Rzońca - na Politechnice Rzeszowskiej funkcjonuje jedyny w kraju cywilny Wydział Lotniczy i Szkoła Pilotażu. Młodzi piloci  potrzebują miejsca do ćwiczeń. Inwestycje w lokalne lądowiska mają wspierać rozwój Doliny Lotniczej.

Źródło (tekst): Rzeczpospolita
www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube