Osiedle Energooszczędne w Gdańsku Osowej

05.07.2011

Osiedle Energooszczędne powstające właśnie w Gdańsku Osowej będzie potrzebowało do ogrzewania jedynie 10% energii, którą zużywają inne obiekty wznoszone zgodnie z obecnymi normami.

Inwestorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Ziemskie Sp. z o.o. Osiedle składa się z kompleksu czterech budynków usytuowanych na terenie o powierzchni około 1,5 ha. Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostanie łącznie około 230 mieszkań o wielkości od 30 do 75 m², przy czym możliwe jest łączenie mniejszych lokali w większe, uzyskując mieszkania o powierzchni nawet do 150 m². Na ostatnim, trzecim piętrze znajdą się lokale 2-poziomowe z antresolą, wyposażone w duże tarasy.

Konstrukcja budynków została zaprojektowana tak, aby osiągnąć jak najwyższe parametry izolacyjne. Ściany wykonano w technologii VELOX. Ich grubość to 37 cm i 40 cm, z czego aż 22 cm stanowią warstwę ocieplenia. Taka technologia zapewnia nie tylko wysoką izolacyjność termiczną, ale również wysoką izolacyjność akustyczną. Ocieplenie poddaszy wykonywane jest efektywną, poliuretanową izolacją nakrokwiową. 3-szybowa stolarka okienna, stosowana na osiedlu, montowana jest z zachowaniem zasad ciepłego montażu – w warstwie izolacji i membranami paroizolacyjnymi, tu dodatkowo rozszerzonego o tzw. „ciepły parapet”, czyli styropianową wkładkę montowaną pod oknem. Do izolacji balkonów i tarasów, przez które może uciekać z budynku aż do 30% ciepła, zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb.

 

 

Zintegrowany system sterowania na osiedlu pozwala zwiększyć efektywność zastosowanych rozwiązań. Na przykład nadwyżki ciepła, wytworzone przez kolektory słoneczne, są akumulowane w gruncie pod budynkiem, dla podwyższania parametrów pomp ciepła używanych do dogrzania powietrza i ciepłej wody użytkowej.

Na Osiedlu Energooszczędnym wykorzystane będą zarówno znane, sprawdzone rozwiązania, jak i innowacyjne technologie. Kompleks zostanie wyposażony między innymi w:

– wentylację nawiewno-wywiewną z pełnym odzyskiem ciepła, która będzie również wykorzystywana do ogrzewania mieszkań;

– kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i akumulacji ciepła w gruncie;

– pompy ciepła do dodatkowego dogrzewania wody i mieszkań;

– gruntowe wymienniki ciepła, które umożliwiają ogrzanie, lub schłodzenie powietrza (w zależności od pory roku) oraz regulują zarazem jego wilgotność;

– mikroelektrownię opartą na ogniwach fotowoltanicznych i wiatrakach, wytwarzającą prąd na potrzeby mieszkańców.

Planowany termin oddania I etapu inwestycji, obejmujący około 86 mieszkań to koniec sierpnia 2011 r. W II etapie powstaną 144 lokale. Jego budowa i sprzedaż mieszkań rozpocznie się w III/IV kwartale tego roku.

 

Źródło: Schöck Sp. z o.o.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in