Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Największa ściana wodna

03.12.2018

Ma ponad 100 m2 powierzchni, 15 m wysokości i dziennie leją się z niej hektolitry wykorzystywanej na okrągło wody. W częstochowskiej Galerii Jurajskiej powstała największa na świecie ściana wodna, na której zawisł olbrzymi zegar.

Sztuczny wodospad spływa po 24 szklanych panelach, jakie zamontowano na specjalnie przygotowanej stalowej
konstrukcji. W sumie do stworzenia atrakcji zużyto aż 6 t hartowanego szkła. Spływająca po nim woda stała się tłem dla mającego 6,5 m steampunkowego Zegara Jurajskiego z gigantycznym wahadłem i widocznymi zębatkami, z których największa ma 2 m. Jego wskazówka minutowa ma 3 m, mierząca godziny - 2,25 m. Mechanizm waży 150 kg. To jedno z najbardziej skomplikowanych
przedsięwzięć inżynieryjnych, w którym zastosowano wiele unikatowych rozwiązań technicznych z dziedziny automatyki i mechaniki. Swoimi rozmiarami zegar dorównuje m.in. londyńskiemu Big Benowi.

Za powstanie ściany wodnej odpowiedzialna była firma Beauty Aqua z Bielska Podlaskiego. Zegar to dzieło Rduch Bells & Clocks z Czernicy.

 

 

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube