Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Drugi etap Domu Optymalnego

27.12.2017

W oddalonych o zaledwie kilka kilometrów od Pszczyny Radostowicach trwa budowa modelowego ekologicznego domu autorstwa Roberta Koniecznego.

Zgodnie z założeniami konstruktora, zlokalizowany na skraju Doliny Górnej Wisły dom powinien zapewniać jak najbardziej komfortowe warunki, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych i zarazem proekologicznych rozwiązań.

Jak wskazuje sama nazwa, ideą przyświecającą budowie radostowickiego Domu Optymalnego jest zachowanie maksymalnej harmonii pomiędzy klimatem panującym w jego wnętrzu a środowiskiem zewnętrznym. Dzięki wykorzystaniu szeregu najbardziej nowoczesnych koncepcji i rozwiązań budynek w swojej finalnej formie stanie się komfortowy, energooszczędny i dopasowany do zróżnicowanych warunków pogodowych.

 

Fot. KWK Promes

 

Listę założeń, które realizować będzie Dom Optymalny, otwiera kwestia temperatury panującej w jego wnętrzu o dowolnej porze roku. Zimą kluczowe stanie się efektywne, ekologiczne i ekonomiczne zatrzymanie ciepła w obrębie przegród, a nawet samodzielne wytwarzanie prądu. Latem z kolei, dzięki precyzji w wytyczeniu umiejscowienia okien, zwymiarowania dachu i ustawienia budynku względem kierunków świata, jego wnętrze powinno być chłodne i niepodatne na przegrzanie. Bardzo istotne jest także doprowadzenie świeżego powietrza, a także naturalnego światła. Otwarta konstrukcja domu umożliwia elastyczne i precyzyjne modyfikowanie względem wymogów inwestora: rozkładu pomieszczeń i wyposażenia budynku w konkretne opcje. Kompozycja wszystkich kluczowych aspektów Domu Optymalnego zamknięta została w prostej i ponadczasowej bryle budynku, której linia projektowa wtopi się w krajobraz pszczyńskich przedmieść.

Na przestrzeni najbliższych tygodni ekipa działająca pod kierunkiem Roberta Koniecznego z KWK PROMES ma zakończyć pierwszy etap budowy. Dom o wymiarach 15 x 9 m w stanie surowym zostanie wyposażony w okna dachowe, okna fasadowe z ciepłym montażem, bramę garażową, ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną, a także precyzyjnie dopasowany system orynnowania. To właśnie zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwolą na realizację założeń tak energooszczędnych, jak i ekologicznych. Najświeższą z wykonanych dotychczas prac jest pokrycie więźby dachowej wiatro- i wodoszczelną membraną. Zaawansowane prace nad poszyciem zwiastują także rychłe położenie pokrycia dachowego, a także montaż systemu odwodnienia połaci. Dopełnieniem nowoczesnej bryły budynku stanie się korespondujący z jego prostą formą system rynnowy Galeco STAL² o kwadratowym przekroju. Wykorzystany system zostanie zamontowany z wyłączeniem rynny spustowej, którą zastąpi łańcuch do odprowadzania wody opadowej z dachu.

Koniec budowy pierwszego spośród sześciu planowanych Domów Optymalnych ma zgodnie z zamierzeniami konstruktorów zakończyć się w II kwartale 2018 r.

Fot. Galeco

 

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+