Mowa o moście energetycznym.
Jak twierdzą niektórzy litewscy eksperci i obserwatorzy projekt powołania narodowego inwestora, który podjąłby się sfinansowania ze strony litewskiej budowy m.in. mostów energetycznych litewsko-polskiego i litewsko-szwedzkiego jest bliski upadku, gdyż litewskie firmy nie mogą dojść do porozumienia.
Negocjacje dotyczące powołania inwestora, które zaplanowane były na wczoraj, zostały przesunięte o tydzień. Inwestorem tym miało zostać nowe przedsiębiorstwo, które zgodnie z przyjętą ustawą ma zostać utworzone z dwóch spółek państwowych: Lietuvos Energia i Wschodnie Sieci Rozdzielcze (WSR) oraz prywatnej - Zachodnie Sieci Rozdzielcze (ZSR).
Jednak ultimatum właściciela Zachodnich Sieci Rozdzielczych, prywatnej spółki NDX Energia, który chciał by udział trzech firm w nowym przedsięwzięciu był równy, spowodował zawieszenie sprawy. Nie wiadomo jak zakończy się ta sprawa, gdyż ustawa o narodowym inwestorze zakłada przewagę kapitału państwowego oraz to, że głównym akcjonariuszem ma być Lietuvos Energia.

Źródło: www.tvn24.pl