Systemy ERP mało popularne w firmach budowlanych

24.01.2020

Tylko 15 procent firm budowlanych wdrożyło systemy ERP. Co to jest Enterprise Resource Planning? Dlaczego branża budowlana nie inwestuje w cyfryzację?

System ERP (Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie do całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Obejmuje wszystkie obszary firmy – sprzedaż, finanse, księgowość, kadry, płace, produkcję itd. To narzędzie, które ułatwia prowadzenie przedsiębiorstwa dowolnej wielkości i niemal w każdej branży. Wielką zaletą ERP jest to, że użytkownicy z różnych działów pracują na jednej bazie danych.

Według danych GUS wykorzystanie systemu ERP (Enterprise Resource Planning) w Polsce w 2019 roku deklarowało 28,5% przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających minimum 10 pracowników. W porównaniu z rokiem 2017 wzrost nie jest duży i wynosi 2,4 punktu procentowego. Wynik poniżej 30% daje nam szóste miejsce od końca w Unii Europejskiej.
 


Fot. stock.adobe / metamorworks

Liderami cyfryzacji są duże firmy zatrudniające 250 lub więcej pracowników, spośród których aż 87,3% deklaruje korzystanie z oprogramowania wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Wykorzystanie ERP wśród firm średnich, czyli takich, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników, także jest zdecydowanie powyżej krajowej średniej i wynosi 53,9%. Najniższy wynik osiągnęły małe przedsiębiorstwa, zatrudniające pomiędzy 10 a 49 pracowników. 21,3% tego typu firm korzysta z oprogramowania ERP, ale ponieważ to ich jest najwięcej, średnia dla wszystkich przedsiębiorstw w Polsce wynosi mniej niż 30%. Wynik osiągnięty przez największe przedsiębiorstwa może cieszyć, ale według specjalistów wdrażających ERP warto sprawdzić, czy wykorzystywane przez nich rozwiązania są aktualne i swoją funkcjonalnością i kosztami utrzymania nie odstają np. od rozwiązań chmurowych.

Polecamy też: Świadomość i adopcja BIM w Polsce. Raport

Systemy ERP. Duże różnice pomiędzy branżami

Ile firm w największych branżach w Polsce wykorzystuje oprogramowania wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem? W budownictwie zaledwie 15% firm wdrożyło systemy ERP, co jest drugim najgorszym wynikiem branżowym. W handlu oraz w przetwórstwie przemysłowym blisko co trzecie przedsiębiorstwo korzysta z ERP (odpowiednio 31,6% dla handlu i 32,5% dla przetwórstwa przemysłowego). Jedne z najwyższych procentowych wyników, nieznacznie poniżej 50%, osiągnęły informacja i komunikacja oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energią elektryczną, gaz oraz wodę.

Wynik osiągnięty przez budownictwo, które przeżywało w ostatnich latach bardzo dobry okres, szczególnie może zaskakiwać. Dobra koniunktura w branży powodowała jednak, że osoby zarządzające nie myślały o optymalizacji kosztów. W obliczu spowolnienia na rynku może się okazać, że najlepiej poradzą sobie ci, którzy zyski z czasów prosperity zainwestowali w cyfryzację. Duże pole do poprawy widzimy też w handlu i produkcji, czyli bardzo konkurencyjnych branżach, gdzie szczególnie ta pierwsza coraz odważniej inwestuje w nowe technologie – mówi Karol Sudnik, prezes zarządu z firmy Xplus SA, specjalizującej się we wdrożeniach systemów ERP Microsoft Dynamics 365 w firmach z branży budowlanej, produkcyjnej i handlowej.

Jak wygląda wdrażanie systemów ERP w Polsce na tle UE?

Według danych Eurostatu opublikowanych w 2018 roku średnia dla wszystkich krajów unijnych wynosiła 34% (w Polsce w 2019 roku średnia to 28,5%). Zdecydowanym liderem była Belgia, gdzie aż 54% przedsiębiorstw korzystało z systemu ERP. Na miejscu drugim była Holandia z 48% udziałem, a ostatnie miejsce na podium zajęła Litwa z 47% przedsiębiorstw korzystających z ERP. Co ciekawe za nami, oprócz takich państw jak Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Węgry, znalazła się też Wielka Brytania, gdzie według danych Eurostatu zaledwie 19% przedsiębiorstw korzystało z ERP.
 

Zobacz też: Systemy techniczne a efektywność energetyczna budynków
 

Wdrażanie systemów ERP w Polsce – czy będzie lepiej?

Według ekspertów od cyfrowych systemów zarządzania w najbliższym czasie nie wzrośnie znacząco liczba  przedsiębiorstw korzystających z systemów ERP. Widać jednak, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że jeżeli przeoczy moment cyfryzacji, to w przyszłości może sobie nie poradzić z konkurentami, którzy są w stanie podejmować kluczowe decyzje biznesowe w oparciu o stale akutalizowane i dokładne dane

Źródło: Xplus

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in