Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Rekordowy kwartał na rynku magazynowym w Polsce

15.11.2017

Od lipca do września br. do użytku oddano aż 875 000 m² powierzchni, a wynajęto ok. 630 000 m². W budowie jest 1,16 mln m² magazynów.

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec III kwartału 2017 r.

– Polski rynek magazynowy cieszy się wielką popularnością wśród najemców. Od początku roku do końca III kwartału popyt netto obejmujący nowe umowy wraz z ekspansjami wyniósł 1,79 mln m². Pozwala nam to na optymistyczne prognozy, bo od nowego rekordu rynek dzieli mniej niż 400 000 m² wynajętej powierzchni. Po III kwartale popyt brutto wynosił w sumie 2,35 mln m², co również nieco przewyższa rezultat z analogicznego okresu w poprzednim roku – komentuje Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Popyt brutto w III kwartale sięgnął ok. 630 000 m², z czego nowe umowy wraz z ekspansjami stanowiły 478 000 m². W okresie od lipca do września najwięcej magazynów po raz kolejny wynajęto w Polsce Centralnej, następnie w okolicach Warszawy i Poznaniu. Od początku roku pod względem wynajmu dominowała Polska Centralna, Warszawa – okolice i Śląsk.

 

Największe transakcje najmu w Polsce w III kwartale 2017 r.

Najemca

Park

Typ umowy

Powierzchnia (m²)

Jysk

P3 Piotrków

Nowa umowa

37 000

DHL

Panattoni Park Szczecin II

Nowa umowa

30 200

Whirlpool

Panattoni Łódź East II

Nowa umowa

26 800

Vive

Panattoni Park Kielce

Nowa umowa

25 000

Źródło: JLL, www.magazyny.pl, III kwartał 2017 r.

 

– Po dwóch kwartałach wyjątkowej aktywności sieci handlowych, napędzanej głównie przez e-commerce, w III kwartale logistycy odzyskali prowadzenie z nowymi umowami i ekspansjami na ponad 222 000 m². Na te branże przypadło łącznie ponad 60% popytu netto w pierwszych trzech kwartałach roku. Obok nich na podium niezmiennie znajduje się branża lekkiej produkcji – dodaje Tomasz Mika.

Ciekawym zjawiskiem na polskim rynku są umowy najmu w mniej typowych dla danej branży lokalizacjach. Dobrym przykładem są kontrakty zawarte prze firmy motoryzacyjne w Szczecinie i Warszawie, które nie stanowią typowych klastrów dla tego sektora.

 

Fot. © Kheng Guan Toh - Fotolia.com

 

Podaż

– W III kwartale do użytku oddano aż 875 000 m² powierzchni magazynowo-przemysłowych. To najlepszy kwartał w historii polskiego rynku pod względem nowej podaży. Dla porównania, niewiele więcej powierzchni niż w samym tylko III kwartale, bo 889 000 m², oddano do użytku w latach 2011–2012. W rezultacie zasoby magazynowe Polski sięgnęły 12,8 mln m², umacniając ósme miejsce naszego kraju wśród europejskich rynków – komentuje Jan Jakub Zombirt, dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.

Najwięcej nowej powierzchni dostarczono w Szczecinie, okolicach Warszawy, na Górnym Śląsku i w Poznaniu. Na tak wysoki rezultat Szczecina wpływ miało ukończenie dwóch projektów BTS dla sektora e-commerce – Amazon (161 000 m²) oraz Zalando (130 000 m²).

– Ilość powierzchni w budowie utrzymuje się na znaczącym poziomie 1,16 mln m², głównie za sprawą rozpoczęcia realizacji nowych obiektów o łącznej powierzchni 370 000 m². Warto zauważyć, że większość budowanej powierzchni jest już wynajęta – tylko 23% powstaje spekulacyjnie – dodaje Jan Jakub Zombirt.

Najwięcej buduje Panattoni, na którego projekty przypada 51% powstającej obecnie powierzchni. Centralna Polska, Górny Śląsk i okolice Warszawy to rynki, gdzie aktywność budowlana przekracza 150 000 m².

 

Pustostany i czynsze

W porównaniu z poprzednim kwartałem, wzrostowi uległ poziom pustostanów, który osiągnął 6,1%. W przypadku większości rynków, różnice nie przekroczyły 1 p.p., jednak wskaźnik na Górnym Śląsku i Podkarpaciu wzrósł o 2 p.p. Największy spadek odnotowany został natomiast w Szczecinie (z 9,1% do 0,7%) jako rezultat oddania do użytku dwóch magazynów BTS dla gigantów e-commerce – Amazon i Zalando.

W III kwartale 2017 r. na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w poziomach czynszów, jednak warto zwrócić uwagę na rosnącą presję na ich wzrost. Analogicznie do pierwszej połowy roku, najwyższe stawki oferowane były w Warszawie (miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1–5,1 euro za m² miesięcznie i 3,8–4,5 euro za m² miesięcznie. Najbardziej atrakcyjne stawki za wynajem powierzchni w magazynie typu Big Box rejestrowane są w Centralnej Polsce (2,6–3,2 euro za m² miesięcznie), w Poznaniu (2,8–3,5 euro za m² miesięcznie) i na Górnym Śląsku (2,8–3,6 euro za m² miesięcznie).

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+