Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Poradnik dla podwykonawców

24.04.2019

Większe możliwości ochrony PUD

W ostatnich latach GDDKiA wdrożyła nowe rozwiązania chroniące PUD, czyli podwykonawców, usługodawców i dostawców, co było możliwe, m.in. dzięki zapisom wprowadzonym w 2016 r. do Prawa zamówień publicznych i wzorcowych Szczególnych Warunków Kontraktów zawieranych przez GDDKiA z generalnym wykonawcą.

Nowe regulacje dotyczące ochrony PUD:

Pzp:

  • rozszerzenie ochrony PUD,
  • wymogi dla umowy o roboty budowlane zawieranej pomiędzy zamawiającym a generalnym wykonawcą (zapłata wynagrodzenia wykonawcy po przedstawieniu dowodu zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy).

GDDKiA – SWK sukcesywnie uzupełniane od 2016 r.:

  • szczegółowe wymogi dla umowy o podwykonawstwo, mające na celu ochronę podwykonawców (np. zakazane postanowienia umowne niekorzystne dla podwykonawców) – w oparciu Subkl. 4.4 SWK,
  • sankcje dla wykonawcy za naruszenie zobowiązań względem podwykonawcy lub GDDKiA w związku z prawami podwykonawcy (np. kara za brak zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy, kara za niezgłoszenie podwykonawcy w celu objęcia ochroną) – w oparciu o Subkl. 8.7 SWK.

 

Rachunek powierniczy na inwestycjach

GDDKiA analizuje także możliwość wprowadzenia w nowo podpisywanych umowach innowacyjnego rozwiązania, jakim jest rachunek powierniczy escrow. Pozwoliłoby to m.in. na nadzór w czasie rzeczywistym przekazywania środków bezpośrednio dla podmiotów realizujących prace i usługi na placach budowy.

 

Przyspieszenie płatności dzięki usłudze escrow

Rachunek powierniczy miałby polegać na wypłacaniu pieniędzy zgodnie z otrzymanymi i potwierdzonymi dokumentami oraz wystawionym wówczas przez GDDKiA Pśp (przejściowym świadectwem płatności, które uprawnia generalnego wykonawcę do wystawienia dla GDDKiA fvt z terminem płatności w ciągu 30 dni, co jest dość krótkim okresem jak na branżę budowalną). Oczywiście, aby generalny wykonawca otrzymał od GDDKiA Pśp musi przedstawić podpisane przez poszczególnych, zgłoszonych PUD-ów (Podwykonawców, Usługodawców lub Dostawców materiałów) oświadczenia o rozliczeniu dotychczasowych należności przez generalnego wykonawcę dla nich. Jednakże, jak wiemy, zdażają się sytuacje nie zgłaszania PUD-ów, dlatego są za to mandaty w wysokości określonej w kontraktach, np. 25 tys. zł. Wówczas może wystąpić sytuacja, że niezgłoszony PUD wykona prace lub usługi, a pieniędzy nie otrzyma, mimo że takowe zostały wypłacone generalnemu wykonawcy.

 

Źródło: GDDKiA

 

Polecamy także: Zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia wykonawcy robót budowlanych

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube