Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Koniunktura sprzyja deweloperom mieszkaniowym

09.07.2018

Z drugiej strony, z uwagi na przedłużające się procedury administracyjne i narastające problemy z dostępnością siły roboczej w budownictwie, analitycy nie spodziewają się wzrostu r/r podaży nowych mieszkań w 2018 r. Ponadto prognozują nawet większy niż pierwotnie zakładano spadek r/r w 2019 r., pogłębiony przez prawdopodobny niedobór działek budowlanych w przypadku części uczestników rynku. Cezary Bernatek zauważa, że potencjalne wprowadzenie specjalnej ustawy budownictwa mieszkaniowego, która ułatwiałaby proces budowlany i zawierała przepisy dotyczące odrolnienia działek zlokalizowanych w dużych miastach i sąsiednich gminach, w perspektywie średnio- i długoterminowej może przynieść pewną ulgę pod tym względem. Jednak na tym etapie, z racji niejasności związanych z projektem, Haitong Bank nie uwzględnia go w założeniach dotyczących sektora.

Podsumowując, zdaniem analityków podaż nowych mieszkań w Polsce w latach 2018–2019 pod względem wolumenu zostanie wyprzedzona przez popyt. Mając ponadto na względzie fakt, że stosunek łącznej wielkości oferty do średniego kwartalnego wolumenu przedsprzedaży liczony dla sześciu głównych rynków mieszkaniowych w Polsce był na koniec 2017 r. na historycznie niskim poziomie, skłoniło to Haitong Bank do podwyższenia prognoz dotyczących wzrostu cen nowych mieszkań r/r średnio do 5–10% i 2-4% odpowiednio na lata 2018 i 2019 (wobec 2–3% i braku zmian oczekiwanych wcześniej). Ich zdaniem początku wypłaszczenia cen można się spodziewać dopiero w 2020 r.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę niesłabnącą presję płacową w rodzimym sektorze budowlanym oraz dopiero oczekiwany szczyt inwestycji infrastrukturalnych w kraju, Cezary Bernatek podnosi tegoroczne założenia dotyczące wzrostu kosztów budowlanych w sektorze mieszkaniowym średnio do 10–15% r/r, wobec 3–5% zakładanych wcześniej. Oczekuje również dalszego wzrostu w 2019 r., o 4–6% wobec braku zmian zakładanego pierwotnie. Według analityka pewnego spowolnienia w tym obszarze można się spodziewać dopiero w 2020 r. Jednak po wspomnianej podwyżce prognoz dotyczących cen mieszkań, wciąż przewiduje, że marże na porównywalnych projektach mieszkaniowych nie spadną znacząco w kolejnych latach.

Analitycy Haitong Bank uważają, że notowani na GPW liderzy branży – w tym większość spółek, dla których wydają rekomendacje – będą w najbliższym czasie powiększać swój udział w rynku kosztem mniejszych konkurentów, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach. Ponadto, spodziewają się, że w tym roku niektórzy gracze będą w stanie nadal notować wzrosty r/r przedsprzedaży, a umiarkowanego spowolnienia oczekują dopiero w 2019 r.

– Nasze założenia wynikają przed wszystkim z szerokich i dobrze zdywersyfikowanych ofert oraz ambitnych planów inwestycyjnych liderów branży. Wpływają na nie także stosunkowo duże zasoby działek, stabilne bilanse oraz lepszy dostęp do zewnętrznego finansowania i podwykonawców – mówi Cezary Bernatek. – Na znaczeniu zyskuje również większe doświadczenie tego typu podmiotów w radzeniu sobie z problemami administracyjnymi. Potencjalne zniesienie otwartych rachunków powierniczych lub wdrożenie wymogów gwarancyjnych, analizowane obecnie przez UOKiK, może dodatkowo pogłębić ten efekt.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil na Google+