Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jak to w pracy inżyniera bywa

10.10.2018

Wady opinii można by usystematyzować – zdarzają się więc:

  • merytoryczna błędność opinii – jest to najgorszy z możliwych przypadków;
  • niedokonanie oględzin opiniowanego obiektu;
  • zbyt mała wnikliwość w badaniu sprawy;
  • bazowanie na informacjach uzyskanych tylko od jednej strony sprawy;
  • zamieszczanie w opinii zupełnie niepotrzebnych składników, np. przytaczanie całych rozdziałów odpowiednich przepisów (Prawa budowlanego, WT), zlecanie w ramach opinii zupełnie w danym przypadku niepotrzebnych czynności (np. badań geotechnicznych), zamieszczanie dużej ilości fotografii, które nic nie wnoszą (a wystarczyłoby kilka fotografii), zamieszczanie niepotrzebnych tabel i wyliczeń; w efekcie taka opinia ma np. 150 stron;
  • rozwlekłość opinii, gmatwanie jej materii, używanie niezrozumiałych lub pseudonaukowych sformułowań;
  • brak wniosków – w przypadku gdy takie powinny wynikać z opinii;
  • niewypełnienie zadań zleconych biegłemu przez sąd w przypadku opinii sądowych.

Reasumując – poziom opiniowania technicznego w budownictwie na pewno przedstawia wiele do życzenia. Np. są propozycje, że, aby temu zaradzić, biegłymi sądowymi w zakresie budownictwa mogliby być tylko rzeczoznawcy budowlani. Jednak po wprowadzeniu takiej regulacji prawnej, mogłoby się okazać, że brak jest potrzebnej ilości rzeczoznawców, równocześnie mających ochotę wykonywać obłożoną rygorami funkcję biegłego sądowego (krótkie terminy wydania opinii, możliwość nakładania kar na biegłych, obowiązek stawiennictw na rozprawach sądowych, nieraz daleko od miejsca zamieszkania). Poza tym na pewno w kraju jest spora ilość biegłych sądowych niebędących rzeczoznawcami, którzy sporządzają opinie na dobrym poziomie.

 

mgr inż. Mirosław Basiak

członek Mazowieckiej OIIB, rzeczoznawca budowlany, biegły sądowy

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube