Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Branża HVAC w 2019 r. - trendy i prognozy

21.01.2019

Wykorzystanie energii solarnej w hali produkcyjnej Kokotów (fot. CentroClima)

 

Połączenie ekologii i biznesu – zielone budownictwo komercyjne

Nacisk na odpowiedzialne postrzeganie biznesu to tendencja, z którą zarządzający inwestycjami przemysłowymi i komercyjnymi w ciągu kilku ostatnich miesięcy spotykają się nader często. Producenci systemów klimatyzacji wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku i w konstrukcji swoich urządzeń stawiają na rozwiązania, które wspierają rozwój budownictwa energooszczędnego. – Obserwujemy prężnie rozwijający się segment zielonego budownictwa komercyjnego. Obejmuje on w szczególności biurowce i galerie handlowe. Wkrótce dołączą do nich również zielone rozwiązana dedykowane obiektom użyteczności publicznej, jak np. szkoły czy szpitale. W branżowych raportach przewiduje się, że w przeciągu kilku kolejnych lat aż 60% projektów będzie wyposażonych w ekologiczne systemy nie tylko z zakresu klimatyzacji VRF, efektywnych wentylacji czy inteligentnych sterowników, ale i zapewnienia optymalnych warunków do pracy, jak prawidłowe oświetlenie i ergonomia wyposażenia biurowego. Dużym potencjałem dla zrównoważonego rozwoju miast i ośrodków przemysłowych są tzw. zielone modernizacje, czyli implementacja nowoczesnych technologii w starszych budynkach. Rozumiemy i wspieramy ten trend, dlatego wśród naszych technologii komercyjnych znajdują się jednostki o obniżonych współczynnikach oddziaływania na tworzenie efektu cieplarnianego – GWP (Global Warming Potential) oraz ODP (Ozon Depletion Potential). Najbardziej liczące się w branży certyfikaty BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) i LEED (Leadership in Energy and Environmental) oceniają takie czynniki, jak np. zarządzanie zasobami, jakość środowiska wewnętrznego czy wykorzystanie terenu i małej architektury, a nowe regulacje i chęć podniesienia prestiżu inwestycji sprzyjają rozwojowi technologii związanych ze zmniejszeniem zużycia energii i postawienia na naturalne źródła, po które w 2019 roku sięgnie coraz więcej projektantów, instalatorów i inwestorów, odpowiadając na trend budownictwa przyszłości – komentuje Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.

 

Chłódź i grzej dzięki energii odnawialnej

Rosnące ceny energii elektrycznej zmuszą inwestorów do szukania ekonomicznych rozwiązań. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł staje się coraz bardziej powszechne, szczególnie w nowoczesnych obiektach, które w każdy możliwy sposób starają się optymalizować koszty. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na montaż wydajnej energetycznie technologii fotowoltaicznej. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie instalacje znajdujące się w obiekcie. – Podczas każdej z naszych realizacji głównym priorytetem jest tak zaprojektowana instalacja, która będzie przynosiła oszczędności. Mając na uwadze potrzeby energochłonnych budynków, coraz częściej nasi klienci decydują się na wykorzystywanie niewyczerpalnych źródeł energii odnawialnej, która może zasilać np. jednostki klimatyzacyjne. Dzięki temu będą one pracowały ekonomiczniej, a użytkownikom zostanie zapewniony komfort zgodny z racjonalnym gospodarowaniem zasobami – podsumowuje Kozyra. Energia solarna z powodzeniem wspiera układ HVAC.

Gdyby szukać wspólnego mianownika dla trendów w branży HVAC, z pewnością byłaby to zaawansowana technologia, która wyręcza użytkownika oraz, dzięki opcji automatycznego dostosowania, poprawia jego komfort. Duża konkurencyjność zmusza producentów i usługodawców do proponowania coraz bardziej kompleksowych oraz energooszczędnych rozwiązań, które zapewnią komfort termiczny bez względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube