Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ściana oddzielenia pożarowego otworami

12.11.2009

Odpowiada Monika Majewska, naczelnik Wydziału Przepisów Budowlanych w Departamencie Rynku Budowlanego i Techniki Ministerstwa Infrastruktury.

Warunki zachowania zgodnych z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury odległości projektowanego budynku dotyczą odległości od granicy sąsiedniej działki budowlanej. Czy biorąc pod uwagę przepisy bezpieczeństwa pożarowego, w granicy z działką niebudowlaną można usytuować budynek ze ścianą oddzielenia pożarowego z otworami stanowiącymi nie więcej niż 15% powierzchni ściany?
 
Przepisy § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), określają minimalne odległości sytuowania budynków od granicy z sąsiednią działką budowlaną, natomiast przepisy § 272 ust. 1 wskazują na konieczność wykonania ściany oddzielenia przeciwpożarowego w przypadku sytuowania jej bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką. Ściana taka powinna posiadać klasę odporności ogniowej określoną w przepisach § 232 ust. 4 i 5.
A zatem sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy sąsiedniej działki wymaga wykonania ściany oddzielenia przeciwpożarowego. Jednocześnie przepisy § 232 ust. 1 i 2 dopuszczają, aby w takiej ścianie było można wykonać otwory o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 15% powierzchni ściany. Otwory te powinny być obudowane przedsionkami przeciwpożarowymi lub zamykane za pomocą drzwi przeciwpożarowych. Dodatkowo należy zwrócić uwagę także na przepisy § 232 ust. 6, które dopuszczają w ścianie oddzielenia przeciwpożarowego wypełnienie otworów materiałem przepuszczającym światło, takim jak luksfery, cegła szklana lub inne przeszklenie, ale powierzchnia wypełnionych otworów nie może przekroczyć 10% powierzchni ściany i wypełnienia te muszą mieć klasę odporności ogniowej zgodną z tabelą podaną w tym przepisie.
Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku sytuowania ściany bezpośrednio przy granicy sąsiedniej działki budowlanej, zgodnie z przepisami § 12, może być to jedynie ściana bez otworów okiennych i drzwiowych.           

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube