Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Koszty używania samochodów osobowych

07.03.2019

WAŻNE!

  • Limit dotyczący ubezpieczenia stosowany jest niezależnie od tytułu prawnego do samochodu (z zastrzeżeniem osób fizycznych będących właścicielami pojazdu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych).
  • Limit definiowany wskaźnikiem 150 000 zł stosowany jest niezależnie od tego, czy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej czy również na cele niepowiązane z taką działalnością.
  • Ograniczenie odnoszące się do składek na ubezpieczenie samochodu osobowego stosowane jest również przez podatników, którzy oddają taki pojazd w odpłatne używanie, nawet jeżeli jest to ich wyłącznym lub głównym przedmiotem działalności.

 

Samochód przedsiębiorcy niebędący środkiem trwałym

Osoba fizyczna, która w obecnym stanie prawnym wykorzystuje w prowadzonej działalności samochód będący jego własnością, którego nie wprowadził do ewidencji środków trwałych, musi uwzględnić nowe zasady limitowania. W takiej sytuacji za koszt podatkowy podatnik może uznać wyłącznie 20% wydatków ponoszonych w związku z używaniem pojazdu oraz kosztów ubezpieczenia.

W konsekwencji podatnik - osoba fizyczna, która wykorzystuje w działalności swój własny pojazd, niebędący środkiem trwałym - zalicza do kosztów podatkowych tylko 20% kosztów jego używania, jednak gdyby wykorzystywała pojazd, którego nie jest właścicielem, wówczas w kosztach ujęłaby 75% takich wydatków.

Podkreślić trzeba, że podatnik nie prowadzi w takiej sytuacji ewidencji przebiegu. Co więcej, nawet gdyby podatnik zaprowadził taką ewidencję, w żaden sposób nie wpłynie ona na kwotę kosztów uzyskania.

 

Radosław Kowalski

doradca podatkowy

 

1 Według definicji ustawowej: przez spłatę wartości początkowej rozumie się faktycznie otrzymaną przez finansującego w opłatach ustalonych w umowie leasingu równowartość wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, określoną zgodnie z art. 16g ustawy o CIT/22g ustawy o PIT, w podstawowym okresie umowy leasingu; spłaty tej nie koryguje się o kwotę wypłaconą korzystającemu, o której mowa w art. 17d albo art. 17h ustawy o CIT albo odpowiednio art. 23d i 23h ustawy o PIT.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube