Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Grupa B-8 o poselskich propozycjach zmian w ustawach budowlanych

31.08.2007

28 sierpnia 2007 roku w siedzibie Krajowej Izby Architektów w Warszawie odbyło się 19 posiedzenie Grupy B-8. Głównym tematem dyskusji nieoczekiwanie stały się propozycje zmian zgłoszone przez grupę posłów w niektórych ustawach dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym oraz niektórych innych ustawach (druk sejmowy nr 2092 z 23.08.07 r.) oraz Prawie budowlanym i Kodeksie cywilnym (druk sejmowy nr 2090).
28 sierpnia 2007 roku w siedzibie Krajowej Izby Architektów w Warszawie odbyło się 19 posiedzenie Grupy B-8. PIIB reprezentowali: prezes PIIB prof. Zbigniew Grabowski i wiceprezes Zbysław Kałkowski. Głównym tematem dyskusji nieoczekiwanie stały się propozycje zmian zgłoszone przez grupę posłów w niektórych ustawach dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym oraz niektórych innych ustawach (druk sejmowy nr 2092 z 23.08.07 r.) oraz Prawie budowlanym i Kodeksie cywilnym (druk sejmowy nr 2090).

Pierwsze czytanie projektów ustaw odbyło się 28 sierpnia na posiedzeniu Komisji Infrastruktury. Pod nieobecność wiceminister budownictwa Elżbiety Janiszewskiej-Kuropatwy przedłożenia zaprezentowała dyrektor Elżbieta Szelińska.

Jej zdaniem – oba dokumenty, choć są inicjatywą poselską, powstały w Ministerstwie Budownictwa. Ich celem – w intencji autorów – jest: uproszczenie procedur uzyskiwania zgód i pozwoleń w procesie budowlanym, zwiększenie wykorzystania terenów na cele budownictwa mieszkaniowego oraz stworzenie stabilnych podstaw finansowania akcji kredytowej.

Największe zaniepokojenie uczestników spotkania wzbudziła propozycja zmiany art. 29 w Prawie budowlanym pozwalająca na rozpoczęcie budowy budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 5 tys. metrów kwadratowych i wysokości nie większej niż 12 m jedynie na podstawie zgłoszenia, a nie jak dotychczas na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Członków Grupy B-8 zbulwersowały także: tempo i tryb wprowadzania zmian, wykluczające praktycznie konsultacje społeczne, zwłaszcza, że drugie i trzecie czytanie zaplanowano na 5 września.

Zdaniem prezesa PIIB prof. Z. Grabowskiego: „druk sejmowy nr 2092 nie może być rekomendowany przez Grupę z uwagi na to, że autorzy nie pozostawili czasu na zapoznanie się ze zmianami”.

Po dyskusji reprezentanci sygnatariuszy Grupy B-8 przyjęli stanowisko, w którym stwierdzili m.in., że: „zaproponowane zmiany mogą… doprowadzić do chaosu prawnego, trudnych do przewidzenia i rozwiązania sytuacji prawnych, procesów sądowych i płacenia przez państwo odszkodowań, a w konsekwencji niezadowolenia wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego”.   


Antoni Styrczula
Dyrektor Biura ds. Komunikacji Społecznej
Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa
tel.: 22/828 31 89; faks: 22/827 07 51
tel. kom.: 698 651 877; e-mail: biuro@piib.org.pl

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube