Budowa boiska blisko działki rekreacyjnej

21.12.2015

Odpowiada mgr inż. Anna Sas-Micuń ze Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki.

Gmina wybudowała boisko do siatkówki w odległości 1/3 m od płotu i 2,3 m od domku letniskowego na działce rekreacyjnej. Piłki wpadają na moją działkę, grający przeskakują płot i go niszczą. Nadmieniam, że inwestor nie uzyskał mo­jej zgody na taką lokalizację boiska. Czy opisana lokaliza­cja jest zgodna z przepisa­mi i jakie warunki powinien spełnić inwestor, aby uzy­skać moją zgodę na lokali­zację.

 

Inwestycja związana z budową boiska do siatkówki powinna być realizowana przy spełnieniu ustaleń formalnoprawnych i szczegółowych, zawartych w ustawie – Prawo budowlane. Projektowana loka­lizacja boiska powinna uwzględniać wa­runki użytkowe, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.), przez które należy rozumieć poszanowanie, występujących w obszarze oddziaływa­nia obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich. Z tego tytułu projek­towanie lokalizacji boiska należy trak­tować indywidualnie i podmiotowo. Nie będą tu pomocne ustalenia wymagań technicznych dla budynków, gdyż w roz­porządzeniu w sprawie warunków tech­nicznych, jakim powinny odpowiadać bu­dynki i ich usytuowanie, nie ma regulacji ustalających wymagane odległości in­frastruktury rekreacyjnej od budynków. Należy zwrócić uwagę na obowiązujące od dnia 15 października 2015 r. zmiany przepisów, wprowadzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 22 września 2015 r. zmieniają­cym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Aktualnie przepisy przed­miotowego rozporządzenia określają zakres i formę projektu budowlanego, stanowiącego podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, nie ograniczając zakresu opracowań pro­jektowych w stadiach poprzedzających opracowanie projektu budowlanego, wykonywanych równocześnie, szczególnie projektu technologicznego oraz na potrzeby związane z wykonywaniem robót budowlanych. W wyniku noweli­zacji dodano § 13a określający zasady opracowywania informacji o obszarze oddziaływania obiektu. Informacja ta powinna zawierać:

1) wskazanie przepisów prawa, na pod­stawie których dokonano określenia obszaru oddziaływania obiektu;

2) zasięg obszaru oddziaływania obiek­tu przedstawiony w formie opisowej lub graficznej albo informację, że ob­szar oddziaływania obiektu mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Roboty budowlane, zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, można roz­począć jedynie na podstawie ostatecz­nej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31. Istotny w sprawie jest zapis dotyczący stron postępowania. Zgodnie z ust. 2 art. 28 stronami postępowania jedynie w spra­wie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdu­jących się w obszarze oddziaływania obiektu.

W myśl art. 29 ust. 1 pkt 9 Prawa budowlanego budowa boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji nie wymaga po­zwolenia na budowę, ale zgłoszenia wła­ściwemu organowi.

Zgodnie z ust. 2 art. 30 ustawy w zgło­szeniu należy m.in. określić rodzaj, za­kres i sposób wykonywania robót. Nale­ży podkreślić, że właściwy organ, zgodnie z ust. 7 pkt 4, może nałożyć w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwole­nia na wykonywanie określonego obiek­tu lub robót budowlanych objętych obo­wiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może spo­wodować wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążli­wości dla terenów sąsiednich.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in